Doğal Bitki Örtüsü Çeşitleri
15 Mayıs 2024

Doğal Bitki Örtüsü Çeşitleri

Doğal Bitki Örtüsü, Herhangi bir yerde doğal olarak yetişen ve büyüyen bitkilerin oluşturduğu bitki gruplarına doğal bitki örtüsü denilmektedir. Çayır, orman, maki, bozkır ve benzeri gibi oluşan bitki gruplarına doğal bitki örtüsü ismini almaktadır. Herhangi bir bölgede yetişen bitkiler o çevrenin doğal koşullarına uyum sağlayıp o bölgede gelişim gösterebilir ve yaşamını o bölgede devam ettirebilmektedir. Ancak bitkiler belli bir gelişim gösterebilmeleri için belli başlı bazı maddelere ihtiyaç duymaktadır. Bunların başında ise su, sıcaklık ve besin maddeleri yer almaktadır. Bu koşulların sağlanamadığı alanlarda bitki örtüsünün ve toprak parçasının fakirleştiğini görebiliriz. Bu koşulların sağlandığı alanlarda ise çok zengin toprak parçaları bulunup bitki örtüleri en güzel şekilde yetişebilmektedir.

Doğal Bitki Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

Bitkilerin insanların yaşamları için önemli görevleri bulunmaktadır. Bu nedenle doğal bitki örtüsünün yaşamımızın devamı için gerekliliği sürmektedir. Aynı çevrede bulunan bitki toplulukları doğal koşulların benzer olduğu durumlar nedeniyle benzer bitki topluluklarını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra uzak iki ülke arasında benzer iklim özelliklerinin olması durumunda yine aynı bitki topluluklarının oluştuğunu görebiliriz.

Doğal bitki örtüsü Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe sırasıyla geniş yapraklı orman tipi, karma orman, iğne yapraklı orman son olarak ise tundra görülmektedir. Deniz seviyesinden yükseklere doğru çıktıkça ilk olarak geniş yapraklı orman, karma orman, iğne yapraklı orman ve son olarak çayır görülmektedir. Doğal bitki örtüleri işlevsel olarak hayati derecede önem taşımaktadır.

Bitkiler hayvanların besin kaynağı olup toprakların aşınmasını ve sellerin olmamasını sağlamaktadır. Bitkiler gruplar halinde bulunup orman, çalı ot gibi formları bulunmakta olup bunlar da doğal bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Doğal bitki örtüsü etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar iklim faktörü, yer şekillerinin etkisi, bakı, dağların uzanışı, bakı, toprak faktörü, yükselti, insanlar gibi faktörler doğal bitki örtüsünü büyük derecede etkilemektedir.

 • Tundra ve kutup bölgesi
 • İğne yapraklılar
 • Geniş yapraklılar
 • Çalılar
 • Çayırlar
 • Savan
 • Bozkır
 • Çöller
 • Tropikal çalılıklar
 • Galeri ve park ormanları
 • Muson ormanları
 • Yağmur ormanları

Doğal Bitki Örtüsü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karadeniz Bitki Örtüsü Özellikleri

Karadeniz Bitki Örtüsü Özellikleri

Çanakkale Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Çanakkale Bitki Örtüsü ve Özellikleri

İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

Psödomaki Bitki Örtüsü Türleri ve Özellikleri

Psödomaki Bitki Örtüsü Türleri ve Özellikleri

Kanada Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Kanada Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Güncel

Muson İklimi Bitki Örtüsü Özellikleri

Muson İklimi Bitki Örtüsü Özellikleri

Güncel

Rize Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Rize Bitki Örtüsü ve Özellikleri