İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü
12 Temmuz 2024

İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü


İklim tipleri genel olarak sıcak, ılıman ve soğuk iklimler şeklinde sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmaya göre bitki örtüleri de çeşitlenmiştir. İklim, bir bölgedeki hava şartlarının geniş bir zaman ve alan üzerinde sürekli aynı olması ile meydana gelir. İklim bilimini inceleyen bilim dalı klimatolojidir. Klimatologlar iklim tiplerini ve bitki örtülerini inceler ve saptarlar. Bir yerdeki iklim tipini belirleyen faktörler sıcaklık, rüzgar, havadaki nem ve basınçtır. Bu faktörler yıl içinde değişiklikler gösterirler. Bir bölgenin yer aldığı enleme düşen güneş ışınlarının açıları da iklim tipleri ve bitki örtüsünün değişiklik göstermesine neden olur.

Sıcak İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

  • Ekvatoral İklim: Geniş yapraklı ve gür ormanlar
  • Tropikal İklim: Savan
  • Muson İklimi: Kışın yaprağını döken, yazın yeniden filizlenen ormanlar
  • Çöl İklimi: Kurakçıl otlar ve kaktüs

Ekvatoral İklim

Ekvatoral iklim, ekvator ve çevresinde görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 25 derece civarında seyreder. Yıllık yağış miktarı en az 2000 mm civarındadır ve her mevsim yağış alır. Genellikle Endonezya ve Malezya'da hakimdir.

Tropikal İklim

Tropikal iklim, ekvator ve çevresinde sık rastlanılan bir iklim tipidir. Yıllık ortalama sıcaklık seviyesi 20 derece civarında seyreder. Yaz aylarında yağışlı, kış aylarında ise kuraklık hakimdir. Yıllık yağış miktarı 1000 ile 2000 mm arasında yer alır. Brezilya bu iklime örnek gösterilebilecek ülkelerden biridir.

Muson İklimi

Muson iklimi, muson rüzgarlarının estiği bölgelerde görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 15 derece ile 20 derece arasında değişir. Yağışlar genellikle yazın görülür, kışın ise çok az yağış alır. Yıllık yağış miktarı ortalama 2000 mm düzeylerindedir. Güneydoğu Asya'yı etkisi altına almıştır.

Çöl İklimi

Çöl iklimi, dönencelerin çevresinde etki alanına sahiptir. Yağışların görülme oranı çok azdır ve yıllık yağış miktarı 100 mm'nin altındadır. Günlük sıcaklık hemen hemen 50 derece civarındadır. Çöl iklimine Sahra, Necef ve Gobi örnek verilebilir.

Ilıman İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

  • Akdeniz İklimi: Maki
  • Okyanusal İklim: Yayvan ve iğne yapraklı ağaçlar
  • Karasal İklim: Bozkır
  • Step İklimi: Step

Akdeniz İklimi

Akdeniz iklimi, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 15 derece ile 20 derece civarında seyreder. Yıllık yağış miktarı 600 mm ile 1000 mm arasındadır.

Okyanusal İklim

Okyanusal iklim, 30 ile 60 derece enlemleri arasında karaların batı kesimlerinde görülür. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise hafif soğuktur. Yıllık yağış ortalaması yaklaşık 1500 mm civarındadır.

Karasal İklim

Karasal iklim, kara parçalarının deniz etkisinde uzak olan kısımlarında sık rastlanır. Kış ayları çok soğuk ve uzun sürelidir. Yıllık ortalama sıcaklık sıfır ile 10 derece arasında değişir.

Step İklimi

Step iklimi, en fazla yağış yaz ve ilkbahar aylarında görülür. Kışın soğukluk derecesi eksi 40'lara kadar düşebilir.

Soğuk İklim Tipleri ve Bitki Örtüsü

  • Kutup İklimi: Bitki örtüsü yoktur

Tundra İklimi

Tundra iklimi, kuzey enlemlerinde görülür. Sıcaklık aşırı derecede düşüktür ve en yüksek sıcaklık yaz aylarında 10 dereceyi geçmez.

Kutup İklimi

Kutup iklimi, kutup bölgelerinin kar ve buz ile kaplı kısımlarını ifade eder. Sıcaklık daima sıfır derecenin altındadır. Antarktika bu iklime büyük oranda etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Okyanusal İklim Bitki Örtüsü

Okyanusal İklim Bitki Örtüsü

Güncel

Japonya Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Japonya Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Güncel

Samsun Bitki Örtüsü Nedir?

Samsun Bitki Örtüsü Nedir?