Japonya Bitki Örtüsü ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Japonya Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Japonya bitki örtüsü ülkenin kuzey ve buna yönünde çok fazla enlem barındırması, çetin yeryüzü şekilleri ve dört bir yanını saran okyanustan esen rüzgârlar ve akıntılar dikkate alındığında yer yer farklılık gösterebilir. Japonya bitki örtüsü en güneyde yer alan Honshu adasından en büyük ada parçası olan Hokkaido ortalarına kadar gür ormanlar şeklinde kendini gösterir. Buralarda yer alan gür ve nispeten sıkı orman örtüsünün nedeni konvansiyonel ve kıyı yağışların oldukça fazla olmasıdır. Bahsi bir bölge yıl boyu 3000 milimetrenin üzerinde yağış alır. Genel olarak Asya düşünüldüğünde Japonya en çok yağış alan ülkeler içinde Güneydoğu Asya ülkelerinden hemen sonra gelir. Bu bol yağış ve ılıman iklim kuşağı sık ve gür orman örtüsü yaratmıştır.

Japonya bitki örtüsünün ekonomiye etkisi

Japonya bitki örtüsü içinde ekonomik amaçla yetiştirilen meyve veya sebze oldukça azdır. Bunun nedeni iklimden çok yerşekillerinin çok dik ve tarıma uygun olmamasıdır. Buna rağmen tarıma uygun dar alanlarda ve aktif volkanların çok olduğu kesimlerde (Bu bölgeler çok verimlidir) sebze tarımı az miktarda yapılabilir. Hokkaido adasının orta bölgelerinden Kuzey Japonya'ya kadar olan parça ise sık ormanlardan adım adım seyrekleşen kızılçam, sedir ve kısa boylu çalılıklara dönüşür. Japonya bitki örtüsünün en yaygın ağacı ise meşe ağacıdır. Bu ağaç türünü neredeyse bütün Japonya kıyısında görmek mümkündür. Tokyo ve Osaka gibi büyük ve şehir nüfusunun fazla olduğu yerlerde ilk baharda kiraz çiçeği açan ağaçlar fazlaca bulunmaktadır.

Japonya bir ada ülkesi olduğu için ülkenin her yerinde aynı bitki örtüsü olması beklenebilir. Fakat Doğu Japonya okyanus etkisine ve soğuk su akıntılarına çok açıktır. Batı Japonya ise ılıman Çin Denizi sayesinde daha yumuşak bir iklime sahiptir. Bunlar dikkate alındığında Japonya bitki örtüsünün Batı kıyılarında daha zengin olduğunu söylemek mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tundra Bitki Örtüsü Özellikleri

Tundra Bitki Örtüsü Özellikleri

Güncel

Karadeniz Bitki Örtüsü Özellikleri

Karadeniz Bitki Örtüsü Özellikleri

Güncel

Afrika Bitki Örtüsü Özellikleri

Afrika Bitki Örtüsü Özellikleri